Rohová okna, všechno co je potřeba vědět

Rohová okna, všechno co je potřeba vědět

5 února, 2019

Co vše je dobré vědět o rohových oknech?


Rohová okna jsou řešením, které se v moderních konstrukcích dychtivě využívá a zaručuje tak místům vynikající přístup k velkému množství slunečního světla a vytváří dojem jisté lehkosti konstrukce. Jaké typy rohových oken si můžete vybrat? Jaké jsou výhody a nevýhody rohových oken a v jakých případech byste se o nich měli rozhodnout? Na tyto otázky zodpovíme v dnešním článku. 

Výhody a nevýhody rohových oken


Rohová okna zdůrazňují moderní a inovativní charakter fasády a poskytují větší množství přirozeného světla do místností. Tímto řešením získáte skutečně zajímavý vizuální efekt. Pracují také dobře tam, kde potřebujeme dobré osvětlení denním světlem: například v obývacím pokoji nebo v kanceláři. Velká rohová okna zase vizuálně rozšiřují pokoj a umožňují vám získat efekt otevření domu na zahradu nebo terasu, dávají také interiéru zajímavější pohled. Rohová okna mají tolik výhod, ale při rozhodování o tomto řešení,  bychom měli vzít v úvahu několik různých otázek. Za prvé, rohové okna jsou mnohem dražší než tradiční okna. Musí být také dobře naplánovány v počáteční fázi návrhu domu, protože vyžadují zavedení řešení, která se týkají např. zesílení stropu nebo přípravy překladu. Taková okna budou také více vystavena povětrnostním podmínkám, zejména větru - takže musí být velmi odolná. Je tedy lepší zvážit tyto problémy před jejich objednáním. V případě rohových oken mohou být některé typy venkovních žaluzií obtížně montovány nebo nezaručí kvalitní zatemnění místnosti.

Mimo jiné, pokud přemýšlíte nad zvláště velkým zasklením – např. i včetně rohového portálu na terasu, nezapomínejte na důležitost koeficientu prostupu tepla. Ten je důležitý vždy, ale důležitější je v případě velmi velkého zasklení – vzhledem k tomu, že povrch skla má horší tepelnou izolaci než tradiční stěna. Takže pokud sníte nad obrovskými až panoramatickými zasklení s rohovými okny, měli byste investovat do nejlepší parametrů z hlediska koeficientu celkového prostupu tepla. (a tedy ten by měl být co nejmenší.) 

Typy rohových oken


Rohová okna mohou být díky svým konstrukčním a funkčním vlastnostem rozdělena do oken s pevným sloupkem či oken bez pevného rohového sloupku (spoj sklo-na-sklo) a také samozřejmě na okna fixní a oteviratelné – či zcela otevřený rohový portál. Stejně jako ostatní okna mohou být vyrobena z různých materiálů: plast, dřevo nebo hliníku. Volba samotného materiálu má malý dopad na použitelnost - každý typ okna nám může zaručit stejně dobré vlastnosti. Materiál je důležitý zejména z důvodů estetiky a péče (dřevěné povrchy vyžadují pečlivější péči a pravidelnou údržbu).

V případě oken vyrobených z plastu, hliníku nebo dřeva může být namontováno v rohu budovy okno fixní, otevíravé, výklopné – ale vždy s pevným sloupkem v rohu. Jedná se o relativně levné řešení rohového okna a zaručuje poměrně snadnou nekomplikovanou montáž.

Moderní hliníkové profily nám nabízí další působivá řešení – pokud se teda jedná o rohová okna. V nabídce dnes máme rohový hs portál – kdy se dá celý roh odsunout na obě strany, toto řešení je sice podstatně dražší, což spočívá jednak ve výrobním procesu, ale i v mnohem komplikovanější montáži, výsledek však může stát za to. 

Kdy zvolit rohové okno?


Rohová okna a terasy jsou především estetickou záležitostí. Mají i praktické výhody - například nám dají velmi dobré osvětlení interiéru slunečním zářením - ale jejich hlavní výhodou jsou vizuální vlastnosti. Pokud chceme, aby náš dům mezi ostatními „vyčníval“ a měl něco navíc, jak zevnitř tak z venku, je to to pravé „ořechové“. Rohová okna jsou v moderních projektech dychtivě využívána, což podtrhuje moderní charakter budovy. Fungují dobře tam, kde mají být interiéry zdobeny v minimalistickém stylu.

Rohové francouzské dveře v kombinaci s velkým zasklením, za účelem získání panoramatické vyhlídky, je výbornou volbou ve chvíli, kdy je Vaše nemovitost obklopena mimořádně krásným prostředím – zahrada či les. Takovéto zasklení, doplněno o Váš velký projekt, který by byl navržen ve skandinávském stylu  (skandinávská architektura se zaměřuje na co nejlepší naplnění místností přirozeným světlem) zaručuje estetický úspěch.
Prohlédněte si nejnovější katalog