Stavba garáže – na co si dát pozor?

Stavba garáže – na co si dát pozor?

25 září, 2018

Co byste měli zvážit před stavbou garáže?


Plánujete stavbu a v hlavě máte pouze svůj nový dům snů. Teprve později, při výběru projektu, jsme zvědaví, zda by garáž měla být v těle budovy, nebo je pro nás vhodnější volně stojící. V tomto článku se budeme snažit odpovědět na ty nejobtížnější otázky související s výstavbou garáže.

Garáž nejen chrání auto proti krádeži a nepříznivým povětrnostním podmínkám, ale je také vynikajícím skladovacím prostorem, pro stavební materiály a nástroje během samotné výstavby domu. Také po dokončení stavby v garáži často ukládáme nářadí a vybavení, jako je sekačka nebo jízdní kola. Proto by měla být její stavba plánována již na začátku. Předtím je však nutné vědět, jaké podmínky musí garáž splňovat, aby byla bezpečná a funkční.

 

Stavba garáže, na co nezapomenout na samém začátku


Předpisy upravují podmínky umožňující výstavbu bezpečné a funkční garáže. Na druhou stranu znalost předpisů nám umožní vyhnout se chybám nebo se vystavit sankcím a pomůže nám navrhnout garáž, která by podle pokynů měla být:

  • vysoká alespoň 2,2 m,

  • akusticky izolovaná ve stěnách a stropech (pokud je zabudováno do domu),

  • což zabraňuje pronikání škodlivých plynů do sousedních místností, kde mohou jinak setrvávat lidé.

  • vybavená garážovými dveřmi nebo vraty o šířce ideálně 2,3 m a nejméně 2 m.

  • zapřemýšlejte se i nad odtokovým systémem v podlaze a zajistěte výměnu vzduchu.


Při plánování výstavby garáže je třeba brát v úvahu i tvar pozemku a vzdálenost umístění budovy, ve vztahu k vjezdu do objektu. Někdy tvar plotu - například úzký a hluboký nebo široký - nám již ukládá konkrétní řešení. A to je vhodné uspořádání polohy garáže vzhledem k vjezdové bráně a příjezdové cestě -> umožní nám v budoucnu vyhnout se komplikovaným manévrům při parkování auta.

 


Garáž součástí domu nebo samostatně?


Volba mezi samostatnou garáží a vestavěnou v domě určitě není jednoduchá. Obě řešení mají své nevýhody a výhody, ale o výběru typu garáže by mělo rozhodnout: podmínky na pozemku, který jsme zmínili výše, možnost vybudování garáže a příjezdové cesty, jejich cena a naše osobní preference.

Podívejme se blíže na nevýhody a výhody obou řešení.

 


Výhody garáže zabudované do domu


Garáž, která je součástí domu nám šetří místo na pozemku – doporučujeme proto tento typ, pokud máte malý pozemek. Kromě toho ušetříte za samostatný projekt garáže a i během výstavby.

Dalším benefitem této garáže je další vstup do domu – díky dveřím, spojující garáž s obyvatelnou částí. To přináší pohodlí v podobě rychlého a pohodlného přesunu z garáže do domu, bez ohledu na počasí venku.

Tato garáž nám taky dává příležitost vytvořit na její střeše velkou terasu, postavit nad ní pokoje, sklad či sušárnu – v závislosti na našich očekáváních a finančních možnostech.

Garáž součástí domu je také zárukou estetického a konzistentního vzhledu celého domu.

 

Nevýhody garáže součástí domu


Garáž součástí domu má však také své nevýhody. Garáž, která je součástí domu bude vyžadovat instalaci větrání, díky které se nedostanou výfukové plyny do domu. Dále další prostředky vynaložíme na izolaci a tlumení garáže a v neposlední řadě vynaložíme prostředky za nákup vrat s vysokými izolačními vlastnostmi – tepelnými, ale i akustickými.

Také bychom měli vzít do úvahy, kolik automobilů tam zaparkujeme. Další expanze může být velmi obtížná, až nemožná.

 

Výhody samostatné garáže


Oddělenou garáž ocení lidé s velkým pozemkem. Dává majitelům mnohem větší svobodu - a to jak z hlediska výstavby, tak i následného rozšíření.

V rozhodování pro samostatně stojící garáži, nám můžou pomoct i nižší výdaje na zateplení budovy, akustické izolace nebo větrání - nehrozí nebezpečí, že výfukové plyny se dostanou do domu. Obytná část domu je také bezpečnější, nehrozí například, že v případě požáru v garáži se dostaně oheň do obytné části.



Nevýhody samostatné garáže


Samostatně stojící garáž vyžaduje větší pozemek a další náklady spojené např. se stavebním povolením (budovy nad 25m2), samostatný projekt garáže, případně vyšší daně.

Dalším problémem může být užívání takové garáže během deštivých či chladných dnů, kdy hrozí zmoknutí při přechodu z garáže domů.

 

Výběr správných garážových vrat


Správně vybrané garážová vrata jsou zárukou nejen bezpečnosti, praktičnosti a trvanlivosti, ale také správného dotvoření vzhledu celého domu. Vrata musí být především spolehlivá a pohodlná. A co víc, pokud je garáž plánována v bloku domu, měla by být chráněna před nadměrnými tepelnými ztrátami.

V nabídce máme několik druhů vrat, ze kterých si můžete vybrat. Tradiční dvoukřídlá vrata jsou nejlepším řešením, pokud jde o cenu, ale vyžadují dostatek prostoru na příjezdové cestě k otevření obou křídel a vyznačují se nízkými izolačními parametry. Nejčastěji volená varianta jsou sekční vrata, které se otevírají pomocí systému, který nevyžaduje další prostor před garáží (segmenty se skrývají uvnitř garáže do horních vodítek) a mají tepelnou izolaci na vysoké úrovni.

V poslední době hojně prodávanou variantou jsou vrata rolovací, u kterých nemusíme mít dostatek volného místa v nadpraží a mají příznivou cenu.


Garáž pro dvě stání - jedna velká vrata nebo dvě menší?


Pokud plánujeme postavit garáž se dvěmi stání, určitě budeme přemýšlet nad tím, zda si vybereme jedny velké vrata nebo dvoje malé. Samozřejmě, obě řešení mají své výhody a nevýhody. Rozhodnutí bude záviset na tom, zda většina garáže je zabudována do těla budovy nebo samostatně stojící, jak jsou vrata umístěny vzhledem ke vjezdu do areálu, jaké máme a jak často používáme oba vozy a v neposlední řadě, jaký máme rozpočet.

Jedny vrata jsou lepším řešením, pokud je příjezdová cesta krátká či úzká nebo když je garáž daleko od vstupu do domu. Také pokud šířka/délka příjezdové cesty neumožnuje složité manévry – pohodlnější parkování. Navíc ušetříme peníze na motoru a kolejnicích vrat (stačí nám 1ks) na rozdíl od dvou vrat.

Jedny velké vrata jsou dobrou volbou, pokud je garáž součástí domu – budou mít lepší koeficient prostupu tepla než dvě malé vrata. Na druhé straně v zimě dojde k menšímu ochlazení – zřídka budete otevírat oboje vrata najednou.

 

Každopádně, pokud si i po přečtení nevíte s výběrem rady - zveme Vás k návštěve našeho prodejní salonu ve Zlíně na INTERHOTELU MOSKVA, kde si můžete všechny varianty vyzkoušet, osahat.
Případně pokud spěcháte - vyplňte poptávkový formulář, nezabere Vám to ani 5 min. času a obratem se dozvíte cenu!

 
Prohlédněte si nejnovější katalog